סוללת iPhone וביצועים

הכירו את הביצועים של iPhone ואת הקשר שלהם לסוללה.

ה-iPhone מתוכנן לספק חוויה פשוטה וקלה לשימוש. דבר זה אפשרי רק הודות לשילוב של טכנולוגיות מתקדמות עם הנדסה מתוחכמת. תחום טכנולוגי חשוב אחד הוא הסוללה והביצועים. הטכנולוגיה של הסוללות מורכבת, ומספר משתנים תורמים לביצועי הסוללה ולביצועים של ה-iPhone הנובעים מהם. כל הסוללות הנטענות מתכלות, ויש להן אורך חיים מוגבל – בסופו של דבר, הקיבולת והביצועים פוחתים ויש להחליף את הסוללות. כשהסוללות מתיישנות, הביצועים של ה-iPhone עשויים להיות מושפעים מכך. מידע זה מיועד למי שמעוניינים לדעת עוד על נושא זה.

אודות סוללות ליתיום-יון

סוללות iPhone מבוססות על טכנולוגיית ליתיום-יון. בהשוואה לסוללות בטכנולוגיות מדורות קודמים, סוללות ליתיום-יון נטענות מהר יותר, מחזיקות מעמד זמן רב יותר, ויש להן צפיפות כוח גבוהה יותר, לחיי סוללה ארוכים יותר באריזה קלה יותר. סוללות נטענות בטכנולוגיית ליתיום-יון מספקות כיום את הטכנולוגיה הטובה ביותר למכשיר.

כיצד למקסם את ביצועי הסוללה

“חיי הסוללה” הם משך הזמן שמכשיר פועל עד שצריך לטעון אותו. “אורך חיי הסוללה” הוא פרק הזמן שסוללה פועלת עד שנדרש להחליף אותה. גורם אחד המשפיע על חיי הסוללה ואורך חיי הסוללה הוא השילוב של דברים שאתם עושים עם המכשיר. לא משנה כיצד אתם משתמשים בו, יש דרכים שיכולות לעזור. אורך חיים של סוללה קשור ל”גיל הכימי” שלה, שהוא לא רק עניין של הזמן החולף. הוא כולל גורמים שונים, כמו מספר מחזורי הטעינה והאופן שבו היא טופלה. היעזרו בטיפים האלה כדי למקסם את ביצועי הסוללה ולסייע בהארכת חיי הסוללה. לדוגמה, שמרו על ה-iPhone במצב של חצי טעינה כשאתם מאחסנים אותו לטווח ארוך. בנוסף, הימנעו מלטעון את ה-iPhone או להשאיר אותו בסביבות חמות, כולל חשיפה לאור שמש ישיר, לפרקי זמן ממושכים.

מתי סוללות מתיישנות מבחינה כימית

כל הסוללות הנטענות הן רכיבים מתכלים, שמאבדים מיעילותם עם ההתיישנות הכימית שלהם.

ככל שהסוללות מתיישנות מבחינה כימית, כמות הטעינה שהן יכולות לשמור פוחתת, וכתוצאה מכך, פרקי הזמן עד לטעינה חוזרת של המכשיר מתקצרים. אפשר להתייחס לכך בתור הקיבולת המרבית של הסוללה – מידת קיבולת הסוללה ביחס למצבה כשהייתה חדשה. בנוסף, היכולת של סוללה לספק ביצועים מידיים מרביים, או “ביצועי שיא”, עשויה לרדת. על מנת שטלפון יפעל כראוי, המערכת האלקטרונית חייבת להיות מסוגלת להסתמך על כוח מיידי מהסוללה. מאפיין אחד שמשפיע על אספקת כוח מיידי הוא ההתנגדות של הסוללה. סוללה עם התנגדות גבוהה עלולה שלא להצליח לספק די כוח למערכת שזקוקה לו. ההתנגדות של הסוללה עשויה לגדול כשהגיל הכימי של הסוללה גבוה. ההתנגדות של הסוללה תגדל באופן זמני במצב טעינה נמוכה ובסביבה של טמפרטורה נמוכה. בשילוב עם גיל כימי גבוה, הגידול בהתנגדות יהיה משמעותי יותר. אלה הם מאפיינים כימיים של הסוללה, שרווחים בכל סוללות הליתיום-יון בתעשייה.

כאשר נמשך כוח מסוללה בעלת רמה גבוהה יותר של התנגדות, הוולטז’ של הסוללה יירד בשיעור גבוה יותר. רכיבים אלקטרוניים זקוקים לוולטז’ מינימלי על מנת לפעול כראוי. רכיבים אלה כוללים את האחסון הפנימי של המכשיר, את המעגלים החשמליים ואת הסוללה עצמה. מערכת ניהול החשמל קובעת את היכולת של הסוללה לספק כוח זה, ומנהלת את העומסים על מנת לשמר את יכולת הפעולה. כאשר לא ניתן יותר לתמוך בפעולה עם היכולות המלאות של מערכת ניהול החשמל, המערכת תבצע כיבוי על מנת לשמר את הרכיבים האלקטרוניים הללו. אף כי כיבוי זה מכוון מבחינת הצורך של המכשיר, הוא עשוי להיות בלתי צפוי מבחינת המשתמש.

מניעת מקרים של כיבוי בלתי צפוי

במצב של טעינה נמוכה, גיל כימי מתקדם או טמפרטורות קרות יותר, עולה הסבירות שמשתמשים ייתקלו במקרים של כיבוי בלתי צפוי. במקרים קיצוניים, כיבוי עשוי להתרחש בתדירות גבוהה יותר כך שהמכשיר הופך לבלתי מהימן או לבלתי שמיש. עבור iPhone 6, ‏iPhone 6 Plus, ‏iPhone 6s, ‏iPhone 6s Plus, ‏iPhone SE (דור ראשון), iPhone 7 ו-iPhone 7 Plus, ‏iOS מנהלת באופן דינמי רמות שיא של ביצועים כדי למנוע כיבוי בלתי צפוי של המכשיר, כך שניתן יהיה להמשיך להשתמש ב-iPhone. תכונה זו של ניהול ביצועים ייחודית ל-iPhone ואינה רלוונטית למוצרים אחרים של Apple. החל מ-iOS 12.1, ‏iPhone 8, ‏iPhone 8 Plus ו-iPhone X כוללים תכונה זו; iPhone XS, ‏iPhone XS Max ו-iPhone XR כוללים תכונה זו החל מ-iOS 13.1. ייתכן שההשפעה של ניהול ביצועים על הדגמים החדשים יותר מורגשת פחות בזכות עיצוב תוכנה וחומרה מתקדם יותר.

ניהול הביצועים עובד על ידי סקירה משולבת של טמפרטורת המכשיר, מצב הטעינה של הסוללה והתנגדות הסוללה. רק במקרה שמשתנים אלה מחייבים זאת, iOS תנהל באופן דינמי את הביצועים המרביים של מספר רכיבי מערכת, כגון ה-CPU וה-GPU, על מנת למנוע מקרים של כיבוי בלתי צפוי. כתוצאה מכך, עומסי העבודה של המכשיר יאזנו את עצמם ויאפשרו חלוקה חלקה יותר של משימות מערכת, במקום קפיצות גדולות ומהירות יותר ברמת הביצועים בבת אחת. במקרים מסוימים, משתמש לא יבחין כלל בהבדל בביצועי המכשיר היומיומיים. רמת השינוי המורגש תלויה במידת הנחיצות של ניהול ביצועים במכשיר מסוים.

במקרים שבהם נדרש ניהול ביצועים קיצוני יותר, המשתמש עשוי להבחין בהשפעות, לדוגמה:

 • לאפליקציות לוקח זמן רב יותר להתחיל לפעול
 • קצב פריימים נמוך יותר במהלך גלילה
 • עמעום התאורה האחורית (תופעה שניתן לעקוף ב’מרכז הבקרה’)
 • עוצמת קול נמוכה יותר ברמה של עד ‎-3dB ברמקול
 • הפחתה הדרגתית בקצב הפריימים באפליקציות מסוימות
 • במקרים הקיצוניים ביותר, מבזק המצלמה יושבת, כפי שישתקף בממשק המשתמש של המצלמה
 • ייתכן שאפליקציות שעוברות רענון ברקע ידרשו טעינה מחדש כאשר הן יופעלו

היבטים עיקריים רבים לא יושפעו על ידי תכונת ניהול הביצועים. הם כוללים, בין היתר:

 • איכות שיחה סלולרית וביצועי תפוקה של עבודה ברשת
 • איכות תמונות וסרטונים שצולמו
 • ביצועי GPS
 • דיוק במיקום
 • חיישנים כגון גירוסקופ, מד תאוצה, ברומטר
 • Apple Pay

במקרה של מצב טעינה נמוכה וטמפרטורות קרות יותר, השינויים בניהול הביצועים הם זמניים. אם הגיל הכימי של סוללת מכשיר כבר מתקדם למדי, ייתכן שהשינויים בניהול הביצועים יימשכו זמן רב יותר. הסיבה לכך היא שכל הסוללות הנטענות מתכלות ויש להן תוחלת חיים מוגבלת – בסופו של דבר יש להחליף אותן. אם אתם מושפעים מתופעות אלה ומעוניינים לשפר את ביצועי המכשיר, החלפה של סוללת המכשיר יכולה לסייע.

עבור iOS 11.3 ואילך

iOS 11.3 ואילך משפרת את תכונת ניהול הביצועים על ידי ביצוע הערכות סדירות של רמת ניהול הביצועים הנדרשת כדי להימנע ממקרים של כיבוי בלתי צפוי. אם בריאות הסוללה מאפשרת עמידה בדרישות של הספק השיא שזוהו, רמת ניהול הביצועים תהיה נמוכה יותר. אם כיבוי בלתי צפוי מתרחש שוב, רמת ניהול הביצועים תעלה. הערכה זו מתמשכת ומאפשרת ניהול ביצועים בעל יכולת הסתגלות גבוהה יותר.

דגמי iPhone 8 ואילך משתמשים בעיצוב תוכנה וחומרה מתקדם יותר, שמספק הערכה מדויקת יותר של דרישות ההספק ויכולת ההספק של הסוללה כדי להפיק ביצועי מערכת כוללים מרביים. עובדה זו מאפשרת קיום של מערכת שונה לניהול ביצועים, שמעניקה ל-iOS יכולת מדויקת יותר לצפות ולמנוע מקרים של כיבוי בלתי צפוי. כתוצאה מכך, ייתכן שההשפעות של ניהול הביצועים יורגשו פחות בדגמי iPhone 8 ואילך. עם הזמן, הסוללות הנטענות בכל דגמי ה-iPhone יאבדו מהקיבולת שלהן וביצועי השיא שלהן ייחלשו עד שבסופו של דבר, יהיה צורך להחליף אותן.

בריאות הסוללה

עבור iPhone 6 ואילך, iOS 11.3 ואילך כוללות תכונות חדשות שמציגות את בריאות הסוללה וממליצות להחליף אותה במידת הצורך. ניתן למצוא אותן תחת ‘הגדרות’ > ‘סוללה’ > ‘בריאות הסוללה’.

בנוסף, המשתמשים יכולים לראות אם התכונה של ניהול ביצועים – שמנהלת באופן דינמי ביצועים מיטביים לצורך מניעת מקרים של כיבוי בלתי צפוי – פועלת, ולכבות אותה לפי בחירתם. תכונה זו מופעלת רק אחרי מקרה ראשון של כיבוי בלתי צפוי, במכשיר עם סוללה שאיבדה מהיכולת שלה לספק הספק מרבי מיידי. תכונה זו רלוונטית לדגמי iPhone 6, ‏iPhone 6 Plus, ‏iPhone 6s, ‏iPhone 6s Plus, ‏iPhone SE (דור ראשון), iPhone 7 ו-iPhone 7 Plus. החל מ-iOS 12.1, ‏iPhone 8, ‏iPhone 8 Plus ו-iPhone X כוללים תכונה זו; iPhone XS, ‏iPhone XS Max ו-iPhone XR כוללים תכונה זו החל מ-iOS 13.1. ייתכן שההשפעה של ניהול ביצועים על הדגמים החדשים יותר מורגשת פחות בזכות עיצוב תוכנה וחומרה מתקדם יותר.

(הערה: במכשירים שמעדכנים מגרסה iOS 11.2.6 או מגרסה קודמת, התכונה של ניהול ביצועים תהיה במצב מושבת בתור התחלה; היא תופעל מחדש אם בהמשך המכשיר יכבה באופן בלתי צפוי.)

כל דגמי iPhone כוללים ניהול ביצועים בסיסי כדי לוודא שהסוללה והמערכת כולה פועלות כמתוכנן ושרכיבים פנימיים מוגנים. זה כולל התנהגות בטמפרטורות חמות או קרות וכן ניהול וולטז’ פנימי. ניהול ביצועים מסוג זה נדרש עבור הבטיחות והתפקוד המצופה ולא ניתן לכבות אותו.

הקיבולת המרבית של הסוללה

המסך ‘בריאות הסוללה’ כולל מידע על קיבולת הסוללה המרבית ויכולת ביצועי שיא.

הקיבולת המרבית של הסוללה מודדת את הקיבולת של סוללת המכשיר ביחס לקיבולת שלה כשהייתה חדשה. קיבולת הסוללה יורדת עם ההתיישנות הכימית של הסוללה, מה שעלול להוביל לפחות שעות שימוש בין טעינה לטעינה. בהתאם למשך הזמן בין ייצור ה-iPhone להפעלתו, קיבולת הסוללה עשויה להיות קצת פחות מ-100%.

סוללה רגילה מתוכננת לשמור על עד 80% מהקיבולת המקורית שלה אחרי 500 מחזורי טעינה מלאים, בתנאי הפעלה רגילים. האחריות לשנה כוללת כיסוי שירות במקרה של סוללה פגומה. מחוץ לתקופת האחריות, Apple מציעה שירות תיקון לסוללה בתשלום.

ככל שבריאות הסוללה הולכת ופוחתת, כך פוחתת גם היכולת שלה לספק ביצועי שיא. המסך ‘בריאות הסוללה’ כולל מקטע של ‘יכולת ביצועי שיא’ שבו עשויות להופיע ההודעות הבאות.

ביצועים רגילים

כאשר מצב הסוללה תומך בביצועי שיא רגילים, ללא השפעת התכונה של ניהול ביצועים, תראו את ההודעה הבאה:

לסוללה שלך יש כרגע יכולת לספק ביצועי שיא באופן רגיל.

ניהול ביצועים מופעל

אם התכונה לניהול ביצועים הופעלה, תראו את ההודעה הבאה:

ה-iPhone נכבה באופן בלתי צפוי משום שהסוללה לא הצליחה לספק את כוח השיא הדרוש. הופעל תהליך של ניהול ביצועים כדי לסייע למכשיר למנוע מתקלה זו להתרחש שוב בעתיד. יש להשבית…

שימו לב, אם תשביתו את התכונה לניהול ביצועים, לא תוכלו להפעיל אותה מחדש. היא תופעל מחדש באופן אוטומטי במקרה של כיבוי בלתי צפוי. כמו כן, האפשרות להשבית אותה לא תהיה זמינה.

בריאות הסוללה לא ידועה

אם iOS לא הצליחה לקבוע את מצב בריאות הסוללה, תראו את ההודעה הבאה:

iPhone זה לא יכול לקבוע את מצב בריאות הסוללה. ספק שירות מורשה של Apple יוכל לבחון את הסוללה. עוד לגבי אפשרויות שירות…

ייתכן שהסיבה לכך היא סוללה שלא הותקנה כראוי או חלק לא ידוע בסוללה.

ניהול ביצועים כבוי

אם השבתתם את התכונה לניהול ביצועים שהופעלה, תראו את ההודעה הבאה:

ה-iPhone נכבה באופן בלתי צפוי משום שהסוללה לא הצליחה לספק את כוח השיא הדרוש. ביטלת באופן ידני את הגנות תהליך ניהול הביצועים.

אם יתרחש שוב כיבוי בלתי צפוי של המכשיר, התכונה של ניהול ביצועים תופעל מחדש. כמו כן, האפשרות להשבית אותה לא תהיה זמינה.

בריאות הסוללה ירודה

אם בריאות הסוללה ירודה באופן משמעותי, ההודעה הבאה תופיע גם כן:

בריאות הסוללה ירודה באופן משמעותי. ספק שירות מורשה של Apple יוכל להחליף את הסוללה כדי לשחזר את הביצועים והקיבולת למצבם המקורי. עוד לגבי אפשרויות שירות…

הודעה זו אינה מלמדת על בעיה בטיחותית. עדיין ניתן להשתמש בסוללה. עם זאת, ייתכן שתיתקלו בבעיות בולטות יותר בסוללה ובביצועים. סוללה חלופית חדשה תשפר את החוויה שלכם.

הודעה חשובה לגבי הסוללה

אם אתם רואים את ההודעה הבאה, פירוש הדבר שלא ניתן לאמת את סוללת ה-iPhone. הודעה זו מתייחסת ל- iPhone XS, ל-iPhone XS Max, ל-iPhone XR ואילך.

לא ניתן לוודא שהסוללה של iPhone זה היא סוללה מקורית של Apple. המידע לגבי בריאות הסוללה אינו זמין. מידע נוסף…

מידע מדווח על בריאות הסוללה לא זמין. כדי לבדוק את הסוללה, פנו אל ספק שירות מורשה של Apple

קבלת סיוע נוסף

אם ביצועי המכשיר הושפעו מסוללה שהתיישנה ואתם רוצים לקבל סיוע בהחלפת הסוללה, פנו אל התמיכה של Apple לקבלת מידע על אפשרויות שירות.

כיול מחדש של המערכת לדיווח על בריאות הסוללה ב-iPhone 11, ב-iPhone 11 Pro וב-iPhone 11 Pro Max

iOS 14.5 ואילך כוללות עדכון שבמסגרתו המערכת לדיווח על בריאות הסוללה תכייל מחדש את קיבולת הסוללה המרבית ואת יכולת ביצועי השיא ב-iPhone 11, ב-iPhone 11 Pro וב-iPhone 11 Pro Max כמענה לאי דיוקים בהערכות של דיווחים על בריאות הסוללה אצל משתמשים מסוימים.